Najnowszy wpis

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Udostępnij

Miłe początki
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to niezwykle ważny moment. Warto przygotować się do niej strategicznie i przede wszystkim znaleźć specjalistę, który budzi nasze zaufanie i lubi pracować z najmłodszymi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – dziecko będzie dbać o zęby chętnie i bezstresowo. Co więcej: takie podejście będzie mu towarzyszyć przez całe życie.

 

Poznajmy się

Wprawdzie na pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie warto przyjść tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – czyli około 6-8 miesiąca życia, ta kolejna, kiedy dziecko jest już bardziej świadome powinna być przede wszystkim przyjemnym spotkaniem. To kluczowy moment. Proponuje się wówczas spróbować zaciekawić dziecko tematem dbania o zęby i wytłumaczyć, dlaczego jest to ważne. Można podsunąć mu kilka ciekawych pomysłów, zademonstrować i oswoić nieznane dla dziecka urządzenia z gabinetu stomatologicznego. Ważne, żeby najmłodszy pacjent czuł się w tej przestrzeni bezpiecznie i nie bał się lekarza. W nawiązaniu dobrej relacji na pewno pomoże mały podarunek – nagroda na koniec wizyty.

 

Bez bólu i w kolorze

Leczenie zębów mlecznych jest niezmiernie ważne, ponieważ od ich stanu zależy zdrowie przyszłych zębów stałych. Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym pomogą zadbać o mleczne zęby, ale także mogą stać się ciekawą przygodą dla dziecka. Zęby dziecka mogą być lakierowane, czyli poddane fluoryzacji, lapisowane, czyli pokrywane utwardzającym, wzmacniającym preparatem a także lakowane, różnymi kolorami preparatu wyrównującego ich powierzchnię. Ta ostatnia metoda zmniejsza ryzyko próchnicy nawet o 90%! Wszystkie te procedury są bezbolesne a wręcz przyjemne dla dziecka a poza tym dają doskonałe efekty. U dzieci powyżej 3 roku życia, jeśli zęby wymagają leczenia warto rozważyć sedację wziewną, czyli leczenie ze znieczuleniem gazem rozweselającym (podtlenek azotu). Ta metoda skutecznie, bezpiecznie pomaga dziecku oswoić się z dyskomfortem i redukuje stres, co przekłada się też na całe jego późniejsze nastawienie do wizyt u stomatologa. Gaz działa uspokajająco i relaksująco i nie powoduje skutków ubocznych. W przypadku leczenia zębów dziecięcych przydatne są wszelkie nowoczesne metody znieczulające to przełoży się mocno na zmniejszenie lęku przed kolejnymi wizytami. Niektóre gabinety wyposażone są także w aparaturę, która komputerowo i bez użycia igły, bezboleśnie podaje znieczulenie. Weźmy to pod uwagę szukając gabinetu dla naszego maluszka.

Światło w zębach

Nowoczesne gabinety stomatologiczne często są wyposażone w najwyższej klasy urządzenia laserowe. Te sprzęty mają podwójne zalety – po pierwsze gwarantują niezwykle precyzyjne leczenie nawet niewielkich zmian, po drugie zapewniają znaczącą redukcję poziomu bólu. Jedną z najbardziej zaawansowanych platform stomatologicznych jest laser LIGHTWALKER  wyprodukowany przez firmę FOTONA, globalnego lidera technologii laserowych. Tego typu sprzęty są wykorzystywane z ogromnym powodzeniem nie tylko w stomatologii, ale również w chirurgii czy medycynie estetycznej. LIGHTWALKER AT-S obecnie jako jedyne urządzenie na rynku posiada dwie najbardziej efektywne długości fali stosowane w stomatologii: Er:YAG  (20W) oraz Nd:YAG (15W). To połączenie sprawia, że tym laserem wykonać niemal wszystkie rodzaje zabiegów stomatologicznych. Leczenie jest tu dużo dokładniejsze, krótsze i niezwykle skuteczne. Dodatkowo taki sprzęt oferuje najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa. Gabinet wyposażony w nowoczesny laser będzie idealnym miejscem na wizyty z dzieckiem. Ta technologia pozwala również uniknąć nieprzyjemnych odgłosów czy wibracji, które pojawiają się podczas korzystania z klasycznych wierteł, zabiegi są tu też w większości bezbolesne, wyjątkowo delikatne a najmłodszy pacjent nie zapamięta ich jako szczególnie stresujących. Myśląc o zdrowych zębach naszego dziecka warto dobrze przygotować się do tematu – pomożemy dziecku przejść przez leczenie bez traumy, a także sami unikniemy niepotrzebnego stresu.