Najnowszy wpis

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Udostępnij

Miłe początki
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to niezwykle ważny moment. Warto przygotować się do niej strategicznie i przede wszystkim znaleźć specjalistę, który budzi nasze zaufanie i lubi pracować z najmłodszymi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – dziecko będzie dbać o zęby chętnie i bezstresowo. Co więcej: takie podejście będzie mu towarzyszyć przez całe życie.

 

Poznajmy się

Wprawdzie na pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie warto przyjść tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – czyli około 6-8 miesiąca życia, ta kolejna, kiedy dziecko jest już bardziej świadome powinna być przede wszystkim przyjemnym spotkaniem. To kluczowy moment. Proponuje się wówczas spróbować zaciekawić dziecko tematem dbania o zęby i wytłumaczyć, dlaczego jest to ważne. Można podsunąć mu kilka ciekawych pomysłów, zademonstrować i oswoić nieznane dla dziecka urządzenia z gabinetu stomatologicznego. Ważne, żeby najmłodszy pacjent czuł się w tej przestrzeni bezpiecznie i nie bał się lekarza. W nawiązaniu dobrej relacji na pewno pomoże mały podarunek – nagroda na koniec wizyty.

 

Bez bólu i w kolorze

Leczenie zębów mlecznych jest niezmiernie ważne, ponieważ od ich stanu zależy zdrowie przyszłych zębów stałych. Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym pomogą zadbać o mleczne zęby, ale także mogą stać się ciekawą przygodą dla dziecka. Zęby dziecka mogą być lakierowane, czyli poddane fluoryzacji, lapisowane, czyli pokrywane utwardzającym, wzmacniającym preparatem a także lakowane, różnymi kolorami preparatu wyrównującego ich powierzchnię. Ta ostatnia metoda zmniejsza ryzyko próchnicy nawet o 90%! Wszystkie te procedury są bezbolesne a wręcz przyjemne dla dziecka a poza tym dają doskonałe efekty. U dzieci powyżej 3 roku życia, jeśli zęby wymagają leczenia warto rozważyć sedację wziewną, czyli leczenie ze znieczuleniem gazem rozweselającym (podtlenek azotu). Ta metoda skutecznie, bezpiecznie pomaga dziecku oswoić się z dyskomfortem i redukuje stres, co przekłada się też na całe jego późniejsze nastawienie do wizyt u stomatologa. Gaz działa uspokajająco i relaksująco i nie powoduje skutków ubocznych. W przypadku leczenia zębów dziecięcych przydatne są wszelkie nowoczesne metody znieczulające to przełoży się mocno na zmniejszenie lęku przed kolejnymi wizytami. Niektóre gabinety wyposażone są także w aparaturę, która komputerowo i bez użycia igły, bezboleśnie podaje znieczulenie. Weźmy to pod uwagę szukając gabinetu dla naszego maluszka.

Światło w zębach

Nowoczesne gabinety stomatologiczne często są wyposażone w najwyższej klasy urządzenia laserowe. Te sprzęty mają podwójne zalety – po pierwsze gwarantują niezwykle precyzyjne leczenie nawet niewielkich zmian, po drugie zapewniają znaczącą redukcję poziomu bólu. Jedną z najbardziej zaawansowanych platform stomatologicznych jest laser LIGHTWALKER  wyprodukowany przez firmę FOTONA, globalnego lidera technologii laserowych. Tego typu sprzęty są wykorzystywane z ogromnym powodzeniem nie tylko w stomatologii, ale również w chirurgii czy medycynie estetycznej. LIGHTWALKER AT-S obecnie jako jedyne urządzenie na rynku posiada dwie najbardziej efektywne długości fali stosowane w stomatologii: Er:YAG  (20W) oraz Nd:YAG (15W). To połączenie sprawia, że tym laserem wykonać niemal wszystkie rodzaje zabiegów stomatologicznych. Leczenie jest tu dużo dokładniejsze, krótsze i niezwykle skuteczne. Dodatkowo taki sprzęt oferuje najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa. Gabinet wyposażony w nowoczesny laser będzie idealnym miejscem na wizyty z dzieckiem. Ta technologia pozwala również uniknąć nieprzyjemnych odgłosów czy wibracji, które pojawiają się podczas korzystania z klasycznych wierteł, zabiegi są tu też w większości bezbolesne, wyjątkowo delikatne a najmłodszy pacjent nie zapamięta ich jako szczególnie stresujących. Myśląc o zdrowych zębach naszego dziecka warto dobrze przygotować się do tematu – pomożemy dziecku przejść przez leczenie bez traumy, a także sami unikniemy niepotrzebnego stresu.

 

 

Strona wyłącznie przeznaczona dla profesjonalistów

Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla profesjonalistów – osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Potwierdzam, że wykonuję zawód medyczny lub prowadzę obrót wyrobami.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.
Przepraszamy, ale nasza strona internetowa jest przeznaczona wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

BTL POLSKA SP. Z O.O.

ul. Leonidasa 49,
02-239 Warszawa
tel. +48 22 667 02 76
fax. +48 22 667 95 39
E-mail: btlnet@btlnet.pl