Resurfacing czy peeling laserowy
Klienci często zgłaszają się do gabinetów z kilkoma niedoskonałościami. Przeszkadzają im zmarszczki i bruzdy, ale też nierówności (np. potrądzikowe blizny), rozszerzone pory czy nadmiar zrogowaciałego naskórka, tworzący efekt ziemistej cery. Mówią wprost, że potrzebują nowej skóry. Jakie rozwiązanie im zaproponujesz? Podpowiadamy, że „nową” skórę najlepiej wyczarować za pomocą laserowego resurfacingu, który – zgodnie z anglojęzyczną nazwą – odnawia powierzchnię skóry.
Na czym polega laserowe frakcjonowanie skóry?
Resurfacing laserowy wykonuje się laserem Er:YAG i Nd:YAG w trybie FracTat w technice frakcjonowania skóry. Zabieg sprawia, że tekstura naskórka zmienia się na gładką, rozjaśnioną, bez widocznych porów, zmarszczek i innych niedoskonałości. W wersji bardziej intensywnej działa ujędrniająco, ponieważ pobudza syntezę kolagenu. Zaproponuj laserowy resurfacing skóry swoim klientom, którzy mają następujące problemy: oznaki starzenia – zmarszczki, wiotkość skóry, matowa, ziemista i szorstka cera, skóra palacza, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok, uszkodzenia posłoneczne, fotostarzenie, niektóre przebarwienia, blizny potrądzikowe, niejednolity koloryt.
KONKRETY: Za pomocą lasera Er: YAG tworzymy w skórze setki tysięcy niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń, które przypominają kanaliki. Już jeden impuls tworzy od kilkudziesięciu do kilkuset mikrouszkodzeń. Technika frakcyjna wykorzystuje fakt, że punktowe uszkodzenia są otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu regeneracja przebiega szybko – cera staje się odmłodzona, ujędrniona i wygładzona. Naświetlanie frakcyjne jest bardziej komfortowe dla pacjenta, dzięki czemu prowadzący zabieg może stosować wyższe poziomy fluencji na naświetlanych punktach.
Dlaczego z minimalną ablacją?
Resurfacing laserowy Fotony to zabieg frakcjonowania skóry z minimalną ablacją, która od razu usuwa elementy skoagulowanych tkanek. Jest lepszy dla pacjenta od zabiegów nieablacyjnych, w których uszkodzone termicznie komórki zostają uwięzione w skórze i powodują przegrzanie tkanek, a co za tym idzie – bolesność i obrzęki. W metodzie minimalnie ablacyjnej okres rekonwalescencji jest zredukowany, a czyste kanaliki mikrouszkodzeń tak samo intensywnie mobilizują skórę do regeneracji.
Czym różni się peeling laserowy od resurfacingu?
W peelingu laserowym zabiegiem obejmujemy całą powierzchnię skóry. Nie opracowujemy więc siatki mniejszych wysepek skóry, jak to ma miejsce w zabiegach frakcyjnych. Płytko położone tkanki leczone są całostrefowowo. Peeling laserowy wykonywany jest więc zawsze pełną plamką. Zalecamy go, gdy pacjentowi zależy na szybszych efektach i może pozwolić sobie na dłuższą rekonwalescencję. Zawsze jednak działa on płycej niż zabiegi frakcyjne.
Powiedz o tym swoim klientom
- Pierwsze efekty resurfacingu (peelingu) laserowego widoczne będą dopiero gdy minie faza złuszczania, której trwanie zależy od intensywności zabiegu.
- Efekt ujędrnienia może narastać przez 3-6 miesięcy. W tym czasie zmarszczki będą stawać się coraz płytsze, a skóra – jędrniejsza.
- Jeśli Twój klient nie może sobie pozwolić na okres rekonwalescencji, zaproponuj mu lżejszą wersję zabiegu, powtarzaną co 5 tygodni.
Rodzaje resurfacingów i peelingów laserowych
- Lekkie złuszczanie (resurfacing łagodny, light peel)
Aby odświeżyć skórę, wykonujemy minimalnie ablacyjny resurfacing (lub Light Peel) w trybie MSP. Zabieg zwykle nie wywołuje zaczerwienienia, ewentualnie pojawia się jednodniowe lekkie zaczerwienienie. Polecamy go osobom młodszym w celu ujednolicenia kolorytu, wygładzenia tekstury naskórka, redukcji rozszerzonych porów, zmniejszenia łojotoku czy przebarwień pozapalnych. W celu uzyskania reakcji kolagenowej, która da efekt ujędrnienia, podajemy do skóry większą ilości ciepła. W tym celu stosujemy większą szerokość impulsu przy tych samych ustawieniach mocy. Tego typu zabiegi wiążą się z odrobinę dłuższą rekonwalescencją. Tryb SP powoduje 2-dniowe zaczerwienienie, a LP – trzydniowe.
- Średnie złuszczanie (resurfacing średniogłęboki, medium peel)
Średnie złuszczanie daje bardziej widoczne efekty, ale wymaga dłuższego czasu gojenia zarówno w wersji frakcyjnej jak i całostrefowej. Może wystąpić lekkie zaczerwienienie, a gdy zaczerwienienie zniknie, skóra nabierze brązowego odcienia. Łuszczenie się skóry rozpoczyna się w ciągu 2-5 dni od zabiegu. Ta wersja zabiegu zwana jest powszechnie „peelingiem Las Vegas”.
- Głębokie złuszczanie (głęboki resurfacing, deep peel)
To najgłębszy resurfacing laserowy, który dociera do warstwy papilarnej skóry właściwej. Zabieg można powtórzyć po 3-9 miesiącach. Przeznaczony jest dla osób z wyraźnymi objawami starzenia – przebarwieniami, zmarszczkami, bruzdami, bliznami i zwiotczałą skórą. U pacjentów wystąpi silne, intensywne zaczerwienienie (czerwień pomidora) przez okres do 10 dni. Zaczerwienienie zwykle zaczyna ustępować do 5. dnia po zabiegu.